Choroby

ZABIEGI >

GŁÓWNA >

CHOROBY >

CHOROBY KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO  - DYSKOPATIA

Choroby kręgosłupa lędźwiowego - dyskopatia

Ból kręgosłupa lędźwiowego to jedna z najczęściej występujących u człowieka dolegliwości. Jego przyczynę stanowią najczęściej zmiany chorobowe krążka międzykręgowego popularnie zwanego dyskiem. Krążek międzykręgowy jest umieszczony pomiędzy dwoma sąsiednimi kręgami. Jego wewnętrzną część stanowi jądro miażdżyste, osłonięte dość mocnym pierścieniem włóknistym.

Przyczyny występowania zmian w dysku

- obciążenia osiowe spowodowane przeciążeniami kręgosłupa (nadmierne obciążanie zwłaszcza w pozycjach niefizjologicznych)

- przeciążenia, zwłaszcza przy powtarzalnych skrętach kręgosłupa

- brakiem ruchu ( siedzący tryb życia )

- brakiem unaczynienia dysku

- skłonnością indywidualną

W trakcie procesu zwyrodnieniowego krążka międzykręgowego dochodzi do przemieszczenia jego zawartości ku tyłowi, co powoduje bóle kręgosłupa lędźwiowego (lumbago), a dodatkowo czasem ból promieniujący do nogi (zespół korzeniowy -ischialgia, femoralgia). W łagodnych przypadkach dolegliwości ustępują po zastosowaniu leków przeciwbólowych, wypoczynku i rehabilitacji.

W celu dokładnej diagnostyki, czy przemieszczony ku tyłowi dysk powoduje wypuklinę (wybrzuszenie pierścienia włóknistego bez jego przerwania), czy też przepuklinę (całkowite wypadnięcie fragmentu dysku do kanału kręgowego przez przerwany pierścień włóknisty) wykonuje się rezonans magnetyczny.

W terapii bólów krzyża istnieje bardzo wiele możliwości - począwszy od nierobienia niczego (wiele z bólów ustępuje samoistnie w ciągu miesiąca) aż do leczenia chirurgicznego. Pośrodku znajdują się ćwiczenia rehabilitacyjne, fizjoterapia , akupunktura i farmakoterapia

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE